Prekomjerno znojenje od puberteta

Prekomjerno znojenje i neugodan miris znoja kod adolescenata – evo što to može značiti
Ravno na sadržaj

    Pubertet je uzbudljivo i formativno razdoblje za mnoge adolescente. Tijelo se mijenja. U ovoj životnoj fazi, spolni organi su potpuno formirani, sekundarne spolne karakteristike su razvijene, tinejdžeri doživljavaju još jedan novi skok rasta i mozak se ponovno restrukturira.

    I kao da sve to nije dovoljno izazovno, znojenje i miris znoja također se mijenjaju tijekom tog vremena. Mnogi se adolescenti u pubertetu znoje više nego prije, a znoj počinje imati neugodan miris. Obilno znojenje u tinejdžerskoj dobi ne samo da može biti neugodno i uznemirujuće, već ponekad može biti i nešto više od toga.

    Je li normalno puno se znojiti u pubertetu?

    Promjena u znojenju i mirisu znoja tijekom puberteta može biti sasvim normalna. Na putu do odrasle dobi događa se hormonska promjena. Između ostalog, to može poremetiti termoregulaciju i kontrolu žlijezda znojnica, pa do znojenja dolazi u situacijama kada tijelo nije potrebno hladiti.

    Osim toga, tijekom puberteta počinju djelovati apokrine znojne žlijezde.

    Imamo različite vrste znojnih žlijezda. Ekrine znojne žlijezde su te koje su odgovorne za znojenje i nalaze se po cijelom tijelu. A imamo i apokrine znojne žlijezde koje, osim na znojenje i termoregulaciju, utječu i na miris, objašnjava dr. Thomas Dirschka. Apokrine žlijezde nalaze se ispod pazuha i na intimnim dijelovima tijela, dok su ekrine žlijezde raspoređene po cijelom tijelu.
    Imamo različite vrste znojnih žlijezda. Ekrine znojne žlijezde su te koje su odgovorne za znojenje i nalaze se po cijelom tijelu. A imamo i apokrine znojne žlijezde koje, osim na znojenje i termoregulaciju, utječu i na miris, objašnjava dr. Thomas Dirschka. Apokrine žlijezde nalaze se ispod pazuha i na intimnim dijelovima tijela, dok su ekrine žlijezde raspoređene po cijelom tijelu.
    dr. Thomas Dirschka
    Glavni liječnik u CentroDermu u Wuppertal-u
    Napomena uz citat
    dr Thomas Dirschka, glavni liječnik u CentroDermu u Wuppertalu

    Hormonska promjena stoga može uzrokovati da se adolescenti više znoje i da znoj počne smrdjeti ili zaudarati. Za dječake je uobičajen prilično težak, oštar miris; za djevojčice, znoj može odavati kiselkastiju notu. Kako se razine hormona smiruju u mladoj odrasloj dobi, normaliziraju se i znojenje i neugodni mirisi.

    Koliko dugo traje znojenje u pubertetu?

    U prosjeku pubertet traje 5 do 6 godina. Kod djevojčica obično počinje od 9. godine, kod dječaka nešto kasnije od 11. godine. S oko 14 ili 16 godina mladi su spolno zreli. Međutim, može proći malo više vremena da se hormoni slegnu, a time i znojenja.

    Kad prekomjerno znojenje ne prestaje: Hiperhidroza kod adolescenata

    U nekim slučajevima, međutim, iza pojačanog znojenja može se kriti nešto više. Ako znojenje postane nepodnošljivo, a tinejdžeri se nastave prekomjerno znojiti i nakon puberteta, uzrok može biti primarna hiperhidroza. Ovo je kronično stanje u kojem se oboljeli tako obilno znoje da im kvaliteta života može biti loša.

    Prepoznavanje hiperhidroze kod tinejdžera

    Budući da je pubertet vrijeme hormonalnih promjena koje utječu na razne tjelesne procese, primarna hiperhidroza se često ne prepoznaje kao bolest u ovoj fazi. Pojačano znojenje često se odbacuje kao nuspojava hormonalne promjene, koju će tinejdžer s godinama, da tako kažemo, „prerasti”. Mnogi od oboljelih stoga često tek nakon više od 10 godina dobiju dijagnozu ili se povjere liječniku – onda, kada je pubertet odavno prošao, ali je prekomjerno znojenje ostalo.

    Postoji i nekoliko drugih znakova primarne hiperhidroze koji su tipični za bolest. Na primjer, pojačano znojenje javlja se uglavnom danju, a ne noću. Osim toga, može se naslijediti: ako roditelj ili drugi članovi obitelji pate od jakog znojenja, rizik od patološkog prekomjernog znojenja može biti povećan kod budućih generacija adolescenata.

    Za više informacija o stanju, njegovim simptomima i uzrocima pročitajte članak Prekomjerno znojenje bez razloga – Što je hiperhidroza?

    Dobra vijest: Hiperhidroza se obično može liječiti!

    Koji drugi uzroci mogu dovesti do prekomjernog znojenja?

    Osim prirodnih hormonalnih promjena i primarne hiperhidroze, drugi uzroci također mogu biti odgovorni za prekomjerno znojenje. To uključuje bolesti, kao što su metabolički poremećaji ili zarazne bolesti, kod kojih se prekomjerno znojenje može pojaviti kao simptom.

    Uzimanje određenih lijekova također može uzrokovati prekomjerno znojenje. To mogu biti primjerice lijekovi protiv astme ili pripravci kortizona. Ako želite znati koji lijekovi mogu izazvati pojačano znojenje, pregled možete dobiti u članku „Prekomjerno znojenje uzrokovano lijekovima”.

    Još uvijek tražite pravu osobu za kontakt?

    Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili sugestija u vezi sadržaja ove internetske stranice, obratite se uredništvu!

    Pišite nam: znojenje@drwolffgroup.com

    ? Više informacija o inicijativi